„MastERPiece Törzsadatok modul” változatai közötti eltérés

Innen: Szoftver Messiás Wiki
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
151. sor: 151. sor:
* Üzemben tartó - ez is egy partner
* Üzemben tartó - ez is egy partner
* Felelős - egy egy kapcsolat (lásd a CRM modult) aki a járműért felelős.
* Felelős - egy egy kapcsolat (lásd a CRM modult) aki a járműért felelős.


A jelenlegi szabályok szerint a zöldkártya érvényesség egyezik a műszaki érvényességgel, ezért a műszaki érvényesség módosításakor a zöldkártya érvényesség is automatikusan módosul; de a későbbiekben ez változhat.
A jelenlegi szabályok szerint a zöldkártya érvényesség egyezik a műszaki érvényességgel, ezért a műszaki érvényesség módosításakor a zöldkártya érvényesség is automatikusan módosul; de a későbbiekben ez változhat.
Lásd még: [[mastERPiece Jármű ablak]]

A lap 2014. szeptember 25., 06:04-kori változata

Ez a modul a mastERPiece Komplex vállalatirányítási rendszer része.

A tözsadatok nagyobb mennyiségű, viszonylag ritkán módosuló adatokból állnak. Ezek használva vannak az ügyvitel, a pénzügy a készlet kezelés területén is. Kiemelt jelentőségű egyedtípusok a szolgáltatás típus, költség típus és cikk típus, illetve ezek kategóriái (szolgáltatás kategória, költség kategória, cikk kategória). Ezeket ebben a leírásban tétel hármas néven is nevezzük (mert általában együtt fordulnak elő).

Fájl:MastERPiece3 ek tor.png


A törzsadatok elsődleges célja az adatok kategorizálása, csoportosítása, besorolása. Ennek megfelelően a törzsadatok modul több olyan egyedtípust kezel, amik csak lazán kapcsolódnak egymáshoz. Megértésük általában nem igényel különösebb magyarázatot. A modul leírása ezért főleg ezeknek az egyedtípusoknak a felsorolásából áll.

Ország

Az összes ismert országot tartalmazza, névvel és háromjegyű ISO kóddal.

Lásd még: SDITemplate Ország ablak

Település

Magyarország településeit előre beépítve tartalmazza, irányítószámmal együtt. Azoknál a településeknél amik több irányítószámmal rendelkeznek, az irányítószám utolsó néhány számjegye nulla. (Például: Budapest - 1000). Azokon a helyeken ahol települést lehet választani ebből a listából, az irányítószám automatikusan beválasztódik, de megváltoztatható.

Lásd még: SDITemplate Település ablak

Pénznem/Deviza

A devizák névvel és háromjegyű ISO kóddal vannak tárolva. Tetszőleges számú deviza tárolható. Van egy kiemelt jelentőségű elszámolási deviza ami az adott partner elszámolásához van használva. Magyar cégek esetén ez kötelezően HUF. A vállalatirányítási rendszer előre beépítve tartalmazza az összes fontos devizát.

Lásd még: Pénznem ablak

Árfolyam típus

Az árfolyam típusok előre fölvett listája:

  • Deviza/Valuta/Csekk
  • Vételi/Eladási/Közép
  • Többféle kombinációban

Lásd még: SDITemplate Árfolyam típus ablak

Árfolyam szolgáltató

Az adatbázisba előre föl lettek véve azok az árfolyam szolgáltatók, amikhez a rendszer képes automatikusan árfolyamokat letölteni. Ezek az árfolyam szolgáltatók többségében bankok (pl. MNB, OTP, MKB stb) de megtalálható közöttük egyéb internetes forrás (pl. Google) is.

Lásd még: SDITemplate Árfolyam szolgáltató ablak

Árfolyam

A vállalatirányítási rendszer automatikusan letölti az árfolyamokat a különböző szolgáltatóktól. Az elérhető friss árfolyamokat nagyjából 10 percenként ellenőrzi. Időben visszafelé nem tölt le árfolyamokat, de külön kérésre feltöltjük az adatbázist régi árfolyam adatokkal is. Az árfolyam adatokat két helyről lehet megjeleníteni: a pénznem/deviza ablakról, illetve az árfolyam szolgáltató ablakról a részletek gomb használatával.

Rep arfolyam detail.jpg

A kontrolling felületen külön figyelmeztetés jelenik meg akkor, ha az árfolyam adatok letöltése túl régen történt meg. A letöltött árfolyam adatok sok helyen vannak használva a különböző pénznemek közötti átváltásra. (Pl. ha a szerződés pénzneme eltér a cikk vagy szolgáltatás listaárának pénznemétől, vagy ha a raktár elszámolási devizája eltér a készlet beszerzésnél megadott devizától stb.)

Ablak: SDITemplate Árfolyam ablak

ÁFA kulcs

Az elérhető ÁFA kulcsok a rendszerbe előre föl vannak véve. Ezek mértékét és elérhetőségét törvények és jogszabályok szabályozzák. Az egyes ÁFA kulcsok használatával kapcsolatban esetenként speciális szabályokat kell figyelembe venni. (Például: fordított ÁFA kulcs csak akkor adható meg egy számlán, ha a vevő adószáma is föl van tüntetve.) Emiatt az ÁFA kulcsok nem törölhetők, nem módosíthatók, és nem lehet kézzel új ÁFA kulcsokat fölvenni. Ez a lista kizárólag terméktámogatás keretében frissülhet.

Ablak: mastERPiece ÁFA kulcs ablak

Mennyiségi egység

Az adatbázisba előre föl lett véve néhány fontos mértékegység. Szükség esetén további mértékegységek is fölvehetők. A rövidítés mezőbe próbáljon meg minél rövidebb, legfeljebb három vagy négybetűs szöveget beírni. Ennek nagy jelentősége van az olyan ablakokon, ahol egyszerre sok adatot kell megjeleníteni és kevés a hely.

Lásd még: SDITemplate Mennyiségi egység ablak

Szakma

A szakmák a szolgáltatásokat, tevékenységeket kategorizálják. Tetszőleges számú szakma használható. Az ügyviteli rendszerben szakmák adhatóak meg a kapcsolatokhoz (dolgozókhoz). Szakmák alapján lehet továbbá korlátozni az egyes vevőknél illetve telephelyeknél felhasználható/kihívható alvállalkozókat.

Lásd még: mastERPiece Szakma ablak

VTSZ/SZJ/TEÁOR/TESZOR számok

Ha Ön a szoftver teljes verzióját vásárolta meg, akkor lehetséges hogy előzetes egyeztetés után egy kód lista előre föl lett véve az adatbázisba. Tetszőleges számú kód/név pár használható. Ezeket a kódokat később hozzá lehet rendelni a következő tételekhez:

  • cikkek
  • szolgáltatás típusok
  • költség típusok

Amennyiben ezek a kódok meg vannak adva, úgy azok továbbvitelre kerülnek az elszámolásra is. (Megadásuk nem kötelező, de a könyvelésben nagy segítséget nyújthat.)

Lásd még: mastERPiece VTSZ/SZJ/TEÁOR/TESZOR szám ablak

Tétel hármasok kategorizálása

Törzsadatoknál kiemelt jelentőségű egyedtípusok a szolgáltatás típus, költség típus és cikk típus, illetve ezek kategóriái (szolgáltatás kategória, költség kategória, cikk kategória). Ezeket ebben a leírásban tétel hármas néven is nevezzük, mert általában együtt fordulnak elő. A készlet mozgásoknál természetesen csak cikkeket lehet megadni. De a szerződés, megrendelés, munkalap, elszámolás folyamatok tételeinél bárhol meg lehet adni mindhárom hivatkozást (cikk, szolgáltatás, költség).

A kategóriák fa struktúrába vannak szervezve. Minden kategóriának van egy kódja és egy neve. Mindkettő egyedi kell hogy legyen. Egyértelmű, rövid kódokat használva egyszerűbb a kategóriák kiválasztása a felhasználói felületen, illetve egyszerűbb a megjelenítésük ott, ahol kevés a hely (pl. terjedelmes statisztikák nyomtatási képén).

Kapcsolódó ablakok:

Tétel hármasok

Cikk

A cikkek részt vesznek a készlet kezelésben (készlet modul). Beszerezhetők számlára, elszámolhatók (pénzügyi modul), és felhasználhatók szerződésben, megrendelésen és munkalapon (ügyvitel modul). A cikkeknél megadható adatok a következők:

  • Név - egyedi kell hogy legyen
  • Vonalkód - nem kötelező megadni, de ha meg van adva akkor egyedi kell hogy legyen.
  • Cikkszám - nem kötelező megadni, de ha meg van adva akkor egyedi kell hogy legyen.
  • Cikk kategória - kötelező, lásd följebb
  • Mennyiségi egység. Egy cikknek csak egy mennyiségi egysége lehet, ezért ez csak tájékoztató jellegű. A mennyiségi egység megváltoztatása nem befolyásolja a készlet értéket vagy a készlet mennyiséget.
  • Nettó egységár - kötelező, egy kiválasztott pénzemben a cikk listaára. Ez a listaár automatikusan bemásolódik olyan helyeken, ahol szükség van árra, de a felhasználó azt külön nem adta meg. (Például, ha szerződés nem rögzíti az árakat, akkor a munkalap tételek rögzítésekor a listaár másolódik be.)
  • VTSZ/SZJ/TEÁOR/TESZOR szám - lásd föntebb
  • Aktív (igen/nem) - a szolgáltatás típusok logikailag törölhetők. Lásd: SDITemplate Logikai törlés


Lásd még: mastERPiece Cikk ablak

Szolgáltatás típus

A szolgáltatás típusok szerepelhetnek szerződés, megrendelés és munkalap tételen (ügyvitel modul), valamint elszámoláson (pénzügyi modul). A szolgáltatás típusnál megadható adatok a következők:

  • Név - kötelező, egyedi; a szolgáltatás vagy tevékenység neve
  • Szolgáltatás kategória - kötelező, egyedi
  • Szakma - nem kötelező. Az a szakma amihez a szolgáltatás/tevékenység tartozik
  • Mennyiségi egység - kötelező. Óradíjas szolgáltatásnál itt órát kell beírni.
  • Teljesítmény díj, óradíj munkaidőben és azon kívül - egy szolgáltatás típus lehet teljesítmény díjas és óradíjas. A teljesítmény díjas szolgáltatásnál az elszámolás alapja a munkateljesítmény mennyisége. Például a csempézést lehet négyzetméterben számolni, és a szolgáltatás díját négyzetméterárban megadni. Az óradíjas szolgáltatásnál a munka elszámolása idő alapú. Külön meg lehet adni az óradíjat munkaidőben és munkaidőn kívül (feláras). Ezekhez az árakhoz és díjakhoz tartozik egy pénznem is.
  • VTSZ/SZJ/TEÁOR/TESZOR szám - lásd föntebb
  • Aktív (igen/nem) - a szolgáltatás típusok logikailag törölhetők. Lásd: SDITemplate Logikai törlés


Lásd még: mastERPiece Szolgáltatás típus ablak

Költség típus

A költség típusok szerepelhetnek szerződés, megrendelés és munkalap tételen (ügyvitel modul), valamint elszámoláson (pénzügyi modul). A költség típusnál megadható adatok a következők:

  • Név - egyedi kell hogy legyen
  • Költség kategória - kötelező, lásd följebb
  • Mennyiségi egység - kötelező
  • Nettó egységár - kötelező, egy kiválasztott pénzemben a cikk listaára. Ez a listaár automatikusan bemásolódik olyan helyeken, ahol szükség van árra, de a felhasználó azt külön nem adta meg. (Például, ha szerződés nem rögzíti az árakat, akkor a munkalap tételek rögzítésekor a listaár másolódik be.)
  • VTSZ/SZJ/TEÁOR/TESZOR szám - lásd föntebb
  • Aktív (igen/nem) - a szolgáltatás típusok logikailag törölhetők. Lásd: SDITemplate Logikai törlés

Lásd még: mastERPiece Költség típus ablak

Jármű állomány

A jármű állománynál szerepelnek azok a járművek amik a különböző cégek raktáraiból be- és kiszállítanak cikkeket. A járműnél megadhatók a következő adatok:

  • Rendszám - egyedi kell hogy legyen
  • Alvázszám, gyártmány, típus
  • Érvényességi idők: műszaki, zöldkártya, matrica
  • Teherbírás, önsúly, összsúly, raksúly
  • Tulajdonos - ez egy partner, az esetek többségében saját cég típusú lesz
  • Üzemben tartó - ez is egy partner
  • Felelős - egy egy kapcsolat (lásd a CRM modult) aki a járműért felelős.


A jelenlegi szabályok szerint a zöldkártya érvényesség egyezik a műszaki érvényességgel, ezért a műszaki érvényesség módosításakor a zöldkártya érvényesség is automatikusan módosul; de a későbbiekben ez változhat.

Lásd még: mastERPiece Jármű ablak