SDITemplate naptár
Ez a modul az SDITemplate adatbázisos keretrendszer dokumentációjának a része.
Bevezetés
A Szoftver Messiás Bt által fejlesztett üzleti szoftverek egy kollaboratív vállalati naptárat használnak a vállalati/céges események modellezésére. Ez a naptár különbözik egy személyre szóló papír alapú vagy akár normál elektronikus naptártól a következő dolgokban:
- A naptári eseményeket a szoftver felhasználói megoszthatják egymás között.
- Az események láthatóságát kifinomult jogosultság kezelési rendszer szabályozza.
- Az események bekövetkezése előtt automatikus értesítés kérhető a szoftver felhasználói, és más (külső) felhasználók számára is
- Az eseményeket hozzá lehet kapcsolni más, a szoftveren belül tárolt adatokhoz. Ezzel lehetővé válik a naptár és a rendszer többi részének gördülékeny integrációja
Részletes leírás alább.
Ismétlődés típus
Az ismétlődés típusok a Naptár/Ismétlődés típus menüből érhetők el. Jelentésük előre meghatározott. Felhasználó nem tudja őket módosítani. Igény esetén bevezetésre kerülhetnek újabb ismétlődés típusok is. A megjelenés az alábbihoz hasonló:
Az ismétlődés típus alkalmas arra, hogy az ismétlődő események gyakoriságát meghatározza.
Naptár modul engedélyek
Ezt a Naptár/Naptár modul engedélyek menüből lehet elérni. Csak rendszergazdák számára hozzáférhető. (Lásd: Csoportok és felhasználók.
A naptár modul általános, és a fent látható engedélyező ablakon azok az adat típusok jelennek meg, amik az adott szoftverre jellemzőek. Az egyes típusok pipálásával lehet meghatározni, hogy a naptári eseményeket milyen típusú adat tételekhez lehessen kapcsolni a szoftverben. A normál (nem rendszergazda) felhasználók ezeken az ablakokon tudnak naptári eseményeket föl- és lecsatolni. (Lásd alább)
Naptári események táblázatos formában
A naptári eseményeket a klasszikus, adattáblázatos formában a Naptár/Összes esemény menüpont alól lehet elérni. Megjelenés az alábbi:
Az ablak használatával kapcsolatban lásd alább a "Naptári események szerkesztése" részt.
Naptári események naptár formában
A naptári eseményeket a klasszikus, adattáblázatos formában a Naptár/Naptár menüpont alól lehet elérni. Megjelenés az alábbi:
A felső részen található elemek segítségével lehet szűrni a naptári eseményeket felelős felhasználó szerint. Ha ez nincs megadva, akkor minden elérhető esemény megjelenik (az adott időszakban). A naptári események egy napon belül téglalapként jelennek meg. Ezekre duplán kattintva megnyitható a naptári esemény szerkesztő ablaka . Ez olyan mint a fent leírt táblázatos megjelenítés, kivéve hogy az adattáblázat nem látszódik. Csak az adat szerkesztő terület látható.
A naptár egy tetszőleges helyén jobb egérgombot használva lehet megjeleníteni egy helyi menüt, ahonnan az adott időpontra új eseményt lehet fölvenni:
Az ablak használatával kapcsolatban lásd alább a "Naptári események szerkesztése" részt.
Naptári események szerkesztése
Az ablak kezelésével kapcsolatban az általános adatkezelő ablakok szócikk nyújt felvilágosítást. Ezen a helyen mi csak az egyes mezők jelentésével, és a speciális funkciókkal foglalkozunk.
Jogosultságok naptári eseményekre
A naptári események üzleti objektumok, amikre egyedi jogosultságkezelés vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy az egyes eseményekhez való hozzáférést külön-külön lehet korlátozni felhasználókra, csoportokra és szerepkörökre. Bővebben lásd |az egyedi jogosultság kezelés fül leírását, illetve az SDITemplate jogosultsági rendszerének részletes leírását.
Dátum/idő és ismétlődés mezők
- Minden eseménynek van egy egyedi sorszáma. A fenti példában: C2015-000001. A sorszám tartalmazza az esemény létrehozásának évszámát.
- Kezdő dátum: az esemény kezdeti dátuma.
- Kezdete/vége (idő): ha az esemény egész napos, akkor ezeket figyelmen kívül lehet hagyni. Ha az esemény konkrét időpontra szól, akkor meg kell adni a kezdő- és végdátumát.
- Befejező dátum: ismétlődő események esetén kötelező kitölteni. Egyszeri események esetén nem kell megadni.
- Ismétlődés típusa: lásd föntebb az ismétlődés típus leírását.
A dátumok és időpontok megadása a következő kombinációban lehetséges:
- Ismétlődés típusának megadása nélkül:
- mindenféle dátum és időpont megadása nélkül: ez egy "tennivaló" ami nem konkrét dátumra szól.
- kezdő dátum megadásával, időpontok és végdátum nélkül: egész napra szóló egyszeri esemény
- kezdő dátum és időpontok megadásával: adott napra szóló esemény az adott időpontok között
- Ismétlődés típusának megadásával - ilyenkor a végdátum kitöltése mindig kötelező:
- időpontok megadása nélkül: egész napos esemény ismétlése az adott napokon
- időpontok megadásával: esemény ismétlése az adott napokon és időpontok között
Egyéb mezők
- Felelős/felhasználó: ide egy felhasználót lehet megadni, aki az adott eseményért felelős személy. Amikor valaki létrehoz egy új eseményt, akkor alapértelmezésben a létrehozó személy lesz a felelős.
- Figyelmeztetés kiküldése: ha az esemény bekövetkezése előtti megadott idővel a rendszer értesítést küld ki a naptári esemény követőinek arról, hogy az esemény hamarosan bekövetkezik. Legfeljebb 3 időhossz érték adható meg, amelyeket a szoftver automatikusan idő szerinti növekvő sorrendbe rendez. Lásd még a "követők" részt alább.
- Leírás: ezt kötelező megadni. Ide kell beírni az esemény leírását, ami megjelenik a naptárban és az értesítő üzenetek törzsében is.
Időpontok
Az esemény rögzítése után (!!!) az időpontok fül mutatja meg az összes esemény időpontot ami a beállításoknak megfelelően létrejött. Vegyük például az alábbi beállítást:
Ehhez a következő időpontokat készíti el:
Ha nincs megadva ismétlődés típus, akkor az időpontok fülön egyetlen időpont jelenik meg (illetve dátum nélkül rögzített tennivaló esetén egy sem).
Kapcsolódó adatok
A kapcsolódó adatok fülön látszódnak azok az adat tételek, amik a kiválasztott naptári eseményhez hozzá lettek csatolva.
A táblázatban látszódik:
- A csatolás időpontja
- A csatolt adat típusa (a mi példánkban ez egy FM eszköz, de lehetne számla, partner, dokumentum stb.)
- Az adat szöveges leírása
- A csatolást elvégző felhasználó.
A táblázatban levő sorra duplán kattintva megnyílik a hivatkozott adattétel adatszerkesztő ablaka. A csatolás gomb megnyomásakor előbb ki kell választani az adat típusát, és utána a neki megfelelő ablakon a konkrét adat tételt. Csak az engedélyezett típusok közül lehet választani. (Lásd: naptár modul engedélyek)
A naptári események föl- és lecsatolását végző gombokra általános jogosultság osztható ki. A naptári esemény ablak "Hozzácsatol" gombjára osztott általános jogosultsággal a felhasználónak lehetősége nyílik bármely engedélyezett típus csatolására. Ha egy felhasználó számára szűkíteni szeretné a csatolható adatok típusát, akkor ne adjon jogot erre a gombra. Helyette adjon jogot az adott típusú adatok adatszerkesztő ablakán megjelenő "Naptár" fülön található "Hozzácsatol" gombra.
Naptári események megjelenítése más ablakokon
A naptári események és az egyéb adat tételek között felépített kapcsolatok nem csak a naptári esemény ablakán jelennek meg, hanem minden olyan adatkezelő ablakon, amihez a naptár modul engedélyezve lett. Ezeken az ablakokon megjelenik egy "Naptár" fül az alábbihoz hasonlóan:
A táblázatban az összes kapcsolódó naptári esemény látható. (Egy adathoz több naptári esemény tartozhat, és egy naptári eseményhez több adat is tartozhat.) A működése nagyon hasonló mint a fent leírt "kapcsolódó adatok" fülnek, a következő eltérésekkel:
- A táblázat oszlopai eltérőek. Itt nem a kapcsolódó adatról, hanem a kapcsolódó naptári eseményről jelennek meg információk: sorszám, kezdete, vége, felelős stb.
- A "Hozzácsatol..." gomb megnyomása után egy naptári eseményt kell választani (táblázatos formából).
Jogosultságok megadása naptári események és egyéb adatok összecsatolására
A "Hozzácsatol" gombra általános jog adható. Ha egy felhasználónak joga van megnyomni ezt a gombot a naptári esemény ablakon, akkor bármilyen adatot hozzá tud csatolni amire a naptár modul engedélyezve lett. Az egyéb adatkezelő ablakokon található "Hozzácsatol" gomb csak az adott ablakon megjelenített adatokhoz való csatolásra használható, ezért ezzel felhasználónként is lehet korlátozni a csatolható adatok típusát.
Naptári események követése
A követők fül segítségével lehet a naptári esemény követőit beállítani. A követők azok a felhasználók (személyek), akik egy esemény bekövetkezése előtt értesítést kapnak.
Amikor egy esemény módosításra kerül, akkor az időpontok listája a módosított beállításoknak megfelelően frissítésre kerül. Értesítést csak azokhoz az időpontokhoz küld a rendszer, amiknél az értesítés időpontja a jövőben van (a utolsó módosítás időpontjához képest).
A követők fülön elérhető funkciók a következők:
- A bal felső gombbal lehet bekapcsolni illetve kikapcsolni a követést erre a naptári eseményre. Ez az aktuálisan bejelentkezett felhasználóra vonatkozik. Ha az aktuálisan bejelentkezett felhasználóhoz nincs elérhető értesítési cím fölvéve a rendszerben, akkor ez a gomb nem látszódik.
- A "Hozzáad" gombbal lehet hozzáadni egy új (tetszőleges) követőt. Olyan követőket is föl lehet venni, akik nem felhasználói a rendszernek. Ők az úgynevezett "külső követők". A követők adatainak megadása függ a konkrét szoftvertől, de általában egy CRM modulon belül található címjegyzékből lehet választani.
- Az "eltávolít" gombbal lehet eltávolítani a listában kijelölt követőt.
- Ezek alatt található egy táblázat, ami mutatja a folyamathoz aktuálisan tartozó követők listáját
Jogosultsági megfontolások:
- A követéshez elérhető funkciók használatához meg kell tudni nyitni a naptári eseményt. A naptári események üzleti objektumokhoz tartoznak, és ezek megnyitását általános és egyedi jogosultsághoz is kötjük.
- A fent leírt gombokra külön általános jogosultság is osztható.
- A fentiek értelmében például meg lehet adni olyan beállítást, amivel a felhasználók saját maguk fel- és le tudnak iratkozni; esetleg más (külső) követőket is föl tudnak venni, de nem tudják őket eltávolítani.